626. Vally Wieselthier

Droit de suite

Objektsbeskrivning
VALLY WIESELTHIER, ask med lock, i form av sjölejon, Wiener Werkstätte 1920, lergods, grön glasyr, inristad signatur WW 616, höjd 8, längd 16 cm
PROVENIENS: Hermann Propst, Wiener Werkstättes representant i Sverige på 1920-talet.
HISTORIK: Vally Wieselthier (1895 - 1945). Studerade mellan 1914-20 vid skolan för konsthantverk i Wien samt under Moser, Hofmann, Powlony och andra. Hon blev ganska snart en medlem i Wiener Werkstätte men hade även en egen studio. Hon ställde ut bl.a i Paris 1925 och i Haag 1927/28. Hon kom senare att emigrera till USA. Denna modell "Seehund" formgavs i maj 1920, man kom totalt att tillverka 8 stycken
LITTERATUR: Jämför Marianne Hörmann, Vally Wieselthier 1865-1945, s. 243