625. Josef Hoffmann

Objektsbeskrivning
JOSEF HOFFMANN, skål, Ludvig Moser & Söhne för Wiener Werkstätte circa 1920, slipad dekor, signerad WW, höjd 11, 16,5 x 17 cm; nagg
PROVENIENS: Hermann Propst, Wiener Werkstättes representant i Sverige på 1920-talet.