544. Daum

Objektsbeskrivning
DAUM, "Paysage de verre", bordslampa, Frankrike 1900-talets början, benet med överfång, målad dekor av träd i vinterlandskap, signerad Daum Nancy samt lothringenkorset, metallmontering, höjd 47,5 cm, kupan samtida men ej ursprungligen tillhörande