542. Daum

Objektsbeskrivning
DAUM, vas, Frankrike, omkring 1906, formblåst, överfång i blålila och grönt, etsad dekor av löv mot blå fond, signerad i relief DAUM NANCY samt lothringenkorset, höjd 24 cm; lagning på livet
LITTERATUR; Jämför Birgitte Klaess/Hans Mayr, Glas vom Jugendstil bis heute. Sammlund Gertrud und Dr. Karl Funke-Kaiser, Käln 1981, s. 134-135