5. Josef Frank

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, sideboard, Svenskt Tenn, 1950-tal, vitlackerat med skiva i valnötsrot, låd- och skåpdetaljer i valnöt, mässingsbeslag, ett skåp, tio lådor, tre fack och en hylla, höjd 90 cm, 178 x 55 cm; slitage, skador, ommålade
PROVENIENS: Lili och Erik Svedelius, Sao Paolo, Brasilien
HISTORIK: se auktionsnr. 3
Behållningen går till välgörenhet i Brasilien.

Ändringar
Slitage, skador, ommålade
Worn, damages, repainted