3. Josef Frank

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, sideboard, Svenskt Tenn, 1950-tal, vitlackerat med skiva i valnötsrot, låd- och skåpdetaljer i valnöt, mässingsbeslag, åtta lådor, ett skåp samt hyllor, höjd 90 cm, 178 x 55 cm; slitage, skador, ommålade
PROVENIENS: Lili och Erik Svedelius, Sao Paolo, Brasilien
HISTORIK: När Estrid Ericsson besökte Brasilien på 1950-talet så träffade hon den svenske konsuln Erik Svedelius och hans hustru och fick därefter uppdraget att göra en totalt ny inredening av deras hem med möbler av Josef Frank. Dessa sideboard specialritades för deras hem och kom att stå i matsalen. Uppdraget var slutfört 1958.
Behållningen går till välgörenhet i Brasilien.

Ändringar
Slitage, skador, ommålade
Worn, damages, repainted