8. Spegellampett, göteborgsarbete i empire

Objektsbeskrivning
JOHAN MARTIN BERG (spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837) tillskriven, spegellampett, för två ljus, , träskuren dekor och pastellage, framtagen förgyllning med polerat guld och slagmetall samt grönpatinering sannolikt original, krönet med tazza med vinrankor och äpplen, ramen med kymation och astragalstav, ljushållare i mässing, kvicksilverfolierat glas, 100 x 70 cm; krönet med lagningar

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 89, jämför spegellampetter signerade av Johan Martin Berg