5. Spegel, omkring 1700

Objektsbeskrivning
SPEGEL, barock, träskuren dekor, framtagen äldre fragmentarisk förgyllning, ymnig dekor av akantus och blommor, kvicksilverfolierat glas, 89 x 54 cm; lagningar, smärre torrsprickor, retuscher

PROVENIENS:
Enligt uppgift Tidö slott