4. Sekretär, sengustaviansk, av Jonas Hultstén

Objektsbeskrivning
JONAS HULTSTÉN (ämbetsmästare i Stockholm 1773-1794/98), sekretär, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad JHultstén, fanerad med mahogny, beslag i mässing, lådinredning bakom klaff, förstycken med mässingslister, avsmalnande ben med avslutande fothylsor, skiva av kalksten, nycklar medföljer, höjd 115, 68 x 45 cm; smärre skador, torrspricka

PROVENIENS:
Bukowskis, Internationella, hösten 1999, auktion 514, nr 528