38. Armlänstol, sengustaviansk, av Ephraim Ståhl

Objektsbeskrivning
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), armlänstol, sengustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad ES, samt med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, sarger med löpande hund och bandfläta, hörnfleuroner, sabelformade bakben, bladhölstrade kannelerade ben med överkragning, bonad, sitthöjd 41 cm; smärre skador

PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2013, nr 1123

LITTERATUR:
Eva Nordenfelt, Ephraim Ståhl: en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 241ff, jämför varianter av samma modell