37. Stolar, Svenska modellen

Objektsbeskrivning
STOLSUPPSÄTTNING av SVENSKA MODELLEN, 10 stycken, gustavianska stockholmsarbeten, två av Johan Erik Höglander (stolmakare i Stockholm 1777-1813), signerade IEH, tre av Jacob Malmsten (stolmakare i Stockholm 1780-1788), signerade IMS, varav åtta med hela eller fragmentariska Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, balusterformad ryggbricka i medaljongformad sarg krönt av räfflad sköld med lagerkvistar, svängda frontsarger, hörnfleuroner, kannelerade ben, H-kryss, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 44-45 cm; ställvisa förstärkningar och lagningar, kompletterade fotavslut, med individuella variationer

LITTERATUR:
Bo Vahlne, red.: Möbelhistoria på Gripsholm, Stockholm 1987, sidan 132f, text och jämförande bilder
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 92ff, jämför varianter av modellen

Svenska modellen tillhörde redan under den gustavianska eran en av de mest populära sittmöblerna jämte Gripsholmsfåtöljerna. Omkring 1780 beställdes 72 stolar av denna typ till Kavaljersflygeln på Gripsholms slott. Stolstypen är en svensk produkt med en engelsk-holländsk form kombinerat med franska influenser i vissa detaljer såsom de avsmalnande benen. I dess utvecklade form saknar den direkta förebilder internationellt och den gängse uppfattning är att bara svenska stolmakare arbetat med modellen.

Ändringar
Sitsar i behov av justering, en sits passar ej. Seats in need of adjustment, one seat does not fit.