33. Ljusstakar, Alexander I

Objektsbeskrivning
LJUSSTAKAR RETOUR d'EGYPTE, ett par, Alexander I, möjligen Ryssland, brännförgylld brons, rund fotplatta med dekor av palmetter, postament med stående egyptiserande karyatid, ljuspipa med palmetter, lösa manschetter, höjd 24 cm; slitage

LITTERATUR: Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 146, jämför ljusstakar från omkring 1800 i Versailles

Upphovet till den spektakulära modellen härrör från Paris och brukar ibland tillskrivas Claude Galle, men till skillnad mot de traditionella franska förlagorna, som brukar vara brännförgyllda och mörkpatinerade är detta par helt brännförgyllda. Bronsgjutaren Andrei Schreibers verkstad i S:t Petersberg tog upp tillverkningen av bronser efter parismästarnas förebilder. Dekorelement såsom bottenplattans palmettbård förekommer i kandelabrar, ljusstakar och amplar tillverkade av Schreiber. Även gjutkvalitén har en större tyngd än de franska varianterna.