31. Banketter, sengustavianska, av Erik Öhrmark

Objektsbeskrivning
ERIK ÖHRMARK (mästare i Stockholm 1777-1813/16), ett par banketter, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade EÖM, träskuren dekor, stoppade armlän, kannelerade och bladhölstrade stolpar, hörnfleuronger, sarger med bladstav, avsmalnande bladhölstrade kannelerade ben, bemålade i pärlgrått och grönt, sitthöjd 42 cm
Ovanligt generös modell av bankett

PROVENIENS:
Carl-Fredrik af Petersens, Holmagården