3. Konsolbord, sengustavianskt

Objektsbeskrivning
JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, sargornament i bly, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen med astragalstav, fleuronger och palmetter, avsmalnande ben med à la greque, överkragning och klot, skiva av carraramarmor, sockel målad i porfyrimitation, höjd 82, 67 x 33 cm; bruksslitage

LITTERATUR:
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff; sidan 123, jämför snarlika konsolbord av Frisk