27. Spegel, gustaviansk, av Olof Wetterberg

Objektsbeskrivning
OLOF WETTERBERG (spegelmakare och svärdfejare i Jönköping och Kalmar 1784-1803/10), spegel, gustaviansk, med två Kalmars hallstämpel, träskuren dekor, framtagen äldre förgyllning med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med lagerkrans och korslagda facklor, ramen med bladstav, nedre sargen med lagerkrans och festonger, kvicksilverfolierade glas, 138 x 57 cm; smärre enstaka lagning och torrsprickor

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren, Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 235, jämför signerad spegel