23. Konsolbord, gustavianskt

Objektsbeskrivning
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, framtagen förgyllning av polerat guld och slagmetall, sarger med pärlstav och linsanfanger, fält med bladstav, fronten med medaljong av gips föreställande klassicerande kvinnogestalt, avsmalnande kannelerade ben med överkragning, skiva av carraramarmor, höjd 82, 88 x 52 cm; slitage