22. Brickbord, gustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
BRICKBORD, gustavianskt stockholmsarbete, fanerat med färgad björk, masurbjörk, jakaranda m.fl. träslag, delvis brännförgyllda beslag i brons, svartlackerad bricka av plåt med framtagen dekor av försilvrade ränder, sargen med fyllningar och friser, beslag av bandfläta och fleuronger, bandanfanger med droppbeslag, avsmalnande ben med friser och fält, fotkryss med inläggning av graverad rosett, avslutande fothylsor med hjultrissor, höjd 77, 61 x 47,5 cm; ställvisa fanérkompletteringar, fotkrysset något slaget, senare droppbeslag och hjultrissor