21. Byrå, gustaviansk, av Gustaf Foltjern

Objektsbeskrivning
GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32), byrå, höggustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad GFT, fanerad med amarant, björk, infärgad masurbjörk, jakaranda och lönn, graverad intarsia, delvis brännförgyllda mässingbeslag, snedställda hörn, övre låda med illusoriskt inlagd kannelering, list med lagerstav, samkomponerad front med intarsia av ymnighetshorn, fronten och kortsidor med friser och fält, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskylt med bandrosett, lambrekäng med beslag av korslagda kvistar, en låda med monogram och årtal BW 1782 i blyerts, skiva av kalksten med kälning, nyckel medföljer, höjd 83, 67 x 44 cm; smärre fanerlagningar, fothylsor saknas

PROVENIENS:
Inköpt 1935 från Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel, Stockholm

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 134 jämför byrå av Gustaf Foltjern