19. Ljuskrona, sengustaviansk, tillskriven Westerberg

Objektsbeskrivning
OLOF WESTERBERG (spegelmakare, glasslipare och tillverkare av ljuskronor i Stockholm, verksam omkring 1769-1811) tillskriven, ljuskrona, gustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, förgylld och försilvrad stomme i mässing, behängd med droppar, kläppar, knappar, ovaler och piggar, krönt av plym, mittstång med plymer och dragare, kronringen med dekor av kulor, L-formade ljusarmar och spröt, droppbotten, höjd 74, diameter 55 cm; smärre lagningar, äldre kompletteringar

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2013, nr 1148, jämför signerad och daterad ljuskrona av Olof Westerberg