1. Sekretär, sengustaviansk, av Eric Lindström

Objektsbeskrivning
ERIC LINDSTRÖM (snickarmästare i Stockholm 1795-1819), sekretär, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, signerad med bläck Eric Lindström, fanerad med mahogny, brännförgyllda beslag, lådinredning bakom klaff med inläggningar av mässingslister, luckor med cederträ, delvis mässingsklädda lås, konstruktionen med fyllningar mellan lådorna, snedställda hörn med kannelering och droppbeslag, avsmalnande ben med gjutna och ciselerade fothylsor, skiva i kolmårdsmarmor med dubbel kälning märkt med rödkrita Mettz macker N:o 9, nycklar medföljer, höjd 124, 108 x 51 cm; två fothylsor saknas

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2016 respektive 2019, nr 2004 respektive 2019, jämför sekretärer av Gottlieb Iwersson

Eric Nathansson Lindström (1746-1830), gick i lära hos Anders Hallmén 1760-1766 och försökte 1778-1780 få utföra sitt mästarstycke i form av ett skåp med kantiga hörn, vilket underkändes av ämbetet. Efter Johan Wilhelm Metzmachers död 1783 blev Lindström verkgesäll hos svägerskan, Metzmachers änka Ulrica Nyström. Efter hennes död 1795, övertog Lindström verkstaden, som han drev fram till 1819. Få möbler signerade av Eric Lindström är kända och auktionens sekretär uppvisar hans skicklighet som snickarmästare, väl i paritet med slottsnickaren Gottlieb Iwerssons möbler. Små detaljer särskiljer dessa bägge åt, såsom materialval och teknisk utformning.

Johan Wilhelm Metzmacher, ämbetsmästare i Stockholm 1769-1783, var förutom sin verksamhet som möbelsnickare också en driftig handelsman och köpte in beslag och stenskivor till sina kollegor. Det förekommer därför skivor märkta med Metzmachers namn på möbler signerade av andra stockholmsmästare.