2232. Biblioteksbyster, Frankrike 1700-talets slut

Objektsbeskrivning
BIBLIOTEKSBYSTER, tre stycken, Franrike 1700-talets slut, föreställande kardinal Armand Jean du Plessis de Richelieu (1585-1642), dramatikern Jean-Baptiste Poquelin känd som Molière (1622-1673) och dramatikern Jean Racine (1639-1699), mörkpatinerad och delvis brännförgylld brons, postament av carraramarmor behängda med pärlstav, höjd 29 cm