2140. Tronstol, 1800-tal

Objektsbeskrivning
TRONSTOL, 1800-tal, fristående, mahogny, träskuren dekor, förgyllda blybeslag, stoppat rygglän, dekor av palmetter, armlän i form av bevingade lejonhuvuden med avslutande tassar, ryggen med palmetter och voluter, kannelerad bas, sitthöjd 46 cm; skador, torrsprickor

PROVENIENS:
Enligt uppgift greve Pálffy, Schloss Pálffy, Wien
Auktion, Björcks Konsthandel, Stockholm 4-6 maj 1938, nr 405, avbildad på omslaget, uppges vara tillverkad för Napoleon I:s besök i Wien
Stopalo