2132. Biblioteksbord, empire, tillskriven Johan Öman

Objektsbeskrivning
JOHAN ÖMAN (mästare i Stockholm 1815-1833) tillskrivet, biblioteksbord, stockholmsarbete i empire, mahognyfanerat, delvis brännförgyllda beslag i brons och mässing, rund form, benanfanger med fleuronger, insvängda ben med uppsvängt fotkryss, mitten med flamma, fothylsor i form av tassar med hjultrissor, undersidan med urtag för låda, höjd 77, 102,5 x 100 cm; mindre list saknas

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 379, jämför toalettbord av Johan Öman