1311. Anders Zorn, Fru Dagny Pineus

Objektsbeskrivning
ANDERS ZORN
1860-1920
Elegant dam i glänsande kraminröd sidenklänning - Fru Dagny Pineus
Signerad och daterad Zorn 1913, olja på duk, 78 x 67 cm

PROVENIENS:
Conrad M. Pineus (1872-1945) konstsamling, Göteborg

UTSTÄLLD:
Conrad M. Pineus samling, Konsthallen, Göteborg 1925
Kvinnan i svensk konst från 1700-talet till våra dagar, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1929, katalognr 88

LITTERATUR:
Carl Nordenfalk: Katalog över Conrad M. Pineus konstsamling, Göteborg 1940, katalognr 164, avbildad sidan 268
Christian Faerber (red.), Konst i svenska hem I: målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, band I, 1942, samling 116, omnämnd sid 115
Gerda Boëthius: Zorn - Tecknaren - Målaren - Etsaren - Skulptören, Stockholm 1949, katalogiserad under år 1913 sidan 553 (omnämnd som "Fru Dagny Pinéus")

1913 är Anders Zorn åter i Sverige efter att ha haft Europa somarbetsfält och efter att ha besökt de nordafrikanska städerna Tunis och Alger. Han får uppdraget att måla ett porträtt av Dagny Pineus, gift med dispaschör Conrad M. Pineus. Målningen kostade beställaren 15.000 kr och Zorn deklarerade " Du skall få ett porträtt, som kanske inte familjen skall tycka om, men som hvarje museum skall slåss om och som Du när som helst skall kunna sälja för det dubbla".

Målningen har en djärv impressionistisk penselföring och är en koloristisk fullträff med sin lysande karminröda kulör mot en neutral vit fond.