1079. Sekretär, rokoko, tillskriven Lorentz Nordin

Objektsbeskrivning
LORENTZ NORDIN (hovschatullmakare i Stockholm 1743, ämbetsmästare 1752-1773) tillskriven, sekretär, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med valnöt, förgyllda beslag av brons, bakstycket exportstämpeln tre kronor och E X P, låd- och fackinredning bakom klaff, dragknoppar på klaffens utdrag med graverade rosetter, lådförstycken fanerade med jakaranda, skinnklädd skiva med guldsnitt, nyckelskyltar i form av rocaille, draghandtag i naturalistisk form, främre ben med genombrutna fotbeslag, nycklar medföljer, höjd 102, 75 x 48 cm; ställvisa fanérlagningar, tre lådor i inredningen kompletterade

LITTERATUR:
Marshall Lagerquist: Den yrkesmässiga möbelhandeln i Sverige intill år 1780, Stockholm 1981, sidan 182, jämför sekretärer exporterade 1767, tillverkade av Lorentz Nordin