1074. Stolar, gustavianska, av Johan Erik Höglander

Objektsbeskrivning
JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), sex stolar, höggustavianska stockholmsarbeten, signerade IEH, samtliga med hela eller rester av Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, framtagen originalfärg i ljusgult samt med rester av förgyllning på dekoren, rektangulär ryggbricka med pärlstav, rygglänet krönt av solroskvist, sarger med pärlstav, hörnfleuronger, avsmalnande ben med kannelering, sitthöjd 43 cm; enstaka smärre dekorförluster

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 110, jämför snarlik stol av Höglander