1020. Skrivbord, stockholmsarbete i rokoko

Objektsbeskrivning
SKRIVBORD, stockholmsarbete i rokoko, svärtat trä, förgyllda beslag i mässing, uppsats med fack och lådor, skinnklädd skiva, ena långsidan med tre lådor, svängda ben med fotbeslag, nyckel medföljer, höjd 107, 145 x 72 cm; slitage, renoverat och kompletterat, uppsatsen senare