1019. Matbord, sengustavianskt

Objektsbeskrivning
MATBORD, sengustavianskt, fanerat med mahogny, två senare fanerade iläggsskivor, avsmalnande ben med hjultrissor i mässing, fem stödben, höjd 74, 104 x 107,5 cm, iläggsskivor vardera 56 cm, total längd 216 cm; renoverat