1016. Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarg med dekor av blad- och pärlstav, rosetter, raka avsmalnade ben med pärlstav, tofsar och kannelyrer, fotkryss med blad och fleuronger, urna med blomsterfestonger, skiva av bleu turquin med kälning, höjd 81, 88 x 46 cm; dekor- och förgyllningsskador, skivan samtida men ej ursprunglig