1007. Soffa, sengustaviansk, tillskriven Ephraim Ståhl

Objektsbeskrivning
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskriven, soffa, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, armlänen med lejonhuvuden och skulpterade sfinxer, sidorna med palmetter, sarger med bladstav, klot och överkragade avsmalnande ben med kannelering, lösa stoppade ryggdynor, förgylld och bemålad i vitt, längd 204, sitthöjd 45 cm; smärre lagningar, kompletterade ryggstag, kortad

LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 259f, jämför snarlik respektive närmast identisk soffa av Ephraim Ståhl