7. Armlänstolar, sengustavianska, av Ephraim Ståhl

Objektsbeskrivning
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) ett par armlänstolar, sengustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerade ES, träskuren dekor, uppsvängd rygg, sarger med bladstav, sabelformade fram- och bakben, bemålade i vitt med underliggande färg i pärlgrått, sitthöjd 42 cm; främre fotavslut med äldre förstärkningar

PROVENIENS:
Stora Nyckelviken, Nacka socken, Stockholms län