5. Konsolbord, sengustavianskt, av Jonas Frisk

Objektsbeskrivning
JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, i den egyptiserande stilen, signerat J. Frisk samt med Stockholms hallstämpel, träskuren dekor och pastellage, sargornament i bly, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen med fleuronger och palmetter, helskulpterade ben krönta av egyptiserande huvuden, avsmalnande med fält av flätverk, avslutande tassfötter, fotplatta målad i marmorimitation, skiva av bleu turquin, höjd 86, 88 x 41 cm; skador

PROVENIENS:
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län