30. Spegellampetter, sengustavianska

Objektsbeskrivning
LAGO LUNDÉN (spegelfabrikör i Stockholm 1773-1819) tillskrivna, ett par spegellampetter, sengustavianska stockholmsarbeten, båda med Stockholms hallstämpel (otydliga årtal), för vardera två ljus, parställda, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall samt ljusblå bemålning, krönet med äggstav, infattad gipsmedaljong med klassicerande motiv av kvinnofigurer, dekor av växtornamentik, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sarg med växtornamentik och pärlstav, baksidor med samtida påskrifter 14 Timar Lampet N:2 M:Ö:B: respektive 14 Timar Lampet N:3 M:Ö:B: (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca 1800), ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierade fasettslipade originalglas, 79,5 x 52 cm; smärre slitage, mindre dekorbortfall, medaljonger lagade

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2016, nr 1063, jämför spegellampett signerad och daterad Lago Lundén 1793, baksidan med samtida påskrift "18 Timar Lampett N:o 1 A:Ö:B:" (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca 1800)