3. Bonheur du jour, rokoko, tillskriven Linning

Objektsbeskrivning
CHRISTIAN LINNING (mästare i Stockholm 1744-1779) tillskriven, bonheur du jour, stockholmsarbete i rokoko, fanerat med amarant, jakaranda och valnöt, kombinationsmöbel i två delar antingen för sängbestyr eller dagssysslor, övre delen med uppfällbart lektyrstöd med infält svart pergament, sidofack med bläckställ, infällda nyckelskyltar av pärlemo, fronten med låda, mässingsskodda kanter, nedre ställ med låda på kortsidan, svängda avsmalnande ben med fothylsor och hjultrissor av mässing, nycklar medföljer, höjd 21/66, 63 x 38 cm; obetydliga lagningar

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 236, jämför mycket snarlik möbel av Christian Linning