2. Sekretär, rokoko, av Christian Linning

Objektsbeskrivning
CHRISTIAN LINNING (mästare i Stockholm 1744-1779), sekretär, stockholmsarbete i rokoko, signerad på bakstycket med stora stämpeln CLN samt med bläck Januari 1762 af Linning, bukig form, fanerad med amarant och valnöt på stomme av furu, lådor av al, förgyllda beslag i form av akantus, rocailler och voluter, parkettläggning, mosaik med friser och rombmotiv, lådinredning bakom klaff, fyllningar klädda med mässingsband, nyckel medföljer, höjd 113, 106 x 58 cm; obetydliga fanérlagningar

LITTERATUR:
Sigurd Wallin: Gångna dagars högreståndskultur - bohag, heminredning och dräkt, Stockholm 1946, plansch 105 avbildad på helsida