16. Spegel, gustaviansk, av Niclas Meunier

Objektsbeskrivning
NICLAS MEUNIER (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad NM, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med räfflad medaljong samt lagerkvistar och rosor, ramen med kymationbård och pärlstav, nedre sarg med korslagda lagerkvistar, fasettslipat kvicksilverfolierat glas, 89 x 47,5 cm; obetydliga lagningar