10. Byrå, sengustaviansk, tillskriven Iwersson

Objektsbeskrivning
GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784) tillskriven, byrå, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, delvis brännförgyllda beslag i mässing, inläggningar av mässingslister och linsbeslag, rundade hörn, benanfanger med droppbeslag, avsmalnande ben med fothylsor, undersidan med lacksigill från Kongl. Överståthållarämbetet, nyckel medföljer, höjd 84, 112 x 55 cm; obetydligt slitage
Byrån har typiska drag för Gottlieb Iwerssons högklassiga möbeltillverking med utanpåliggande lådbottnar och fyllningar mellan lådorna.

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 196, jämför avbildad sekretär etikettsignerad av Gottlieb Iwersson