2026. Carl Larsson, Vult

Objektsbeskrivning
CARL LARSSON
1853-1919
Vult
Signerad och daterad C.L. 1894. Akvarell på papper, 44 x 32 cm.
Ingår i Andras barn
I sin kassabok har Carl Larsson antecknat: "1896 Steyerns barn 1000 -:"

PROVENEINS
Fredrik och Gerda Vult von Steijern, Kaggeholm, Ekerö
därefter i Villa Steijern, Neglinge, Saltsjöbaden
Svensk privatsamling

UTSTÄLLD
Carl Larsson minnesutställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1920, katalognr 113

LITTERATUR
Georg Nordensvan: Carl Larsson, publ. XXX, Stockholm 1921, del II, omnämnd i verkförteckningen sidan 226
Ulwa Neergaard: Carl Larsson - signerat med pensel och penna, Stockholm 1999, del I, avbildad sidan 164, del II, katalognr 583a.

Akvarellen föreställer den unge Vultejus Vult von Steijern, kallad Vult, son till Fredrik Vult von Steijern, VD för Dagens Nyheter, och Gerda Söderberg. Vult satt modell för Carl Larsson tillsamman med sin lillasyster Irene (Ulla) 1894 i två porträtt som ingick i albumet Andras barn.

Under 1890-talet publicerade Carl Larsson de första i en rad böcker med text och akvareller med motiv från det larssonska familjelivet och hemmet Lilla Hyttnäs i Sundborn. Ett hem (1899) och Åt solsidan (1910) blev oerhört populära och väckte stor uppmärksamhet både i Sverige och utomlands. Dessa böcker innebar en hög nivå av teknisk perfektion och kom att bli stilbildande genom sin kombination av akvarell och linjeteckning - en dekorativ stilisering med enbart konturer och hela färgplan. 1913 kompletterades denna serie med ett album kallat Andras barn. I akvarellerna från denna tid domineras den smultna, milda färgen och tuschkonturen ger vika för mjuk blyerts.

Det var Karl Otto Bonnier som i november 1912 kom med förslaget om en ny bok som skulle komma ut till konstnärens 60-årsdag. Den skulle bestå av barnporträtt som Carl Larsson utfört utanför hemmet och den kom att få titeln Andras barn. Konstnären blev entusiastisk vid idén och svarade till förläggaren: "Du är - tamejfan - ljuflig! Jag rodnade af nöje." (Ulwa Neergaard, Carl Larsson - signerat med pensel och penna, del I, 1999, sid 502). Men det var först i mars 1913 som man på allvar började planera för det nya planschverket som skulle komma ut till julen samma år.

I Andras barn beskriver Carl Larsson sina barnporträtt: "Dessa här i boken afbildade gossar och flickor hafva alla varit goda, vänliga och älskliga barn, hvilka tåligt, ibland intresseradt lyssnat till det virriga tal, jag hasplat ur mig för att lura dem till någon smula stilla uppmärksamhet ...".