2019. David von Kraffts ateljé, Ryttarporträtt Karl XI

Objektsbeskrivning
DAVID VON KRAFFT, hans ateljé
Sverige, 1600-tal
Ryttarporträtt av Karl XI i vit brokadrock och guldbroderad blå kappa bärandes trikorn, i höger hand kommandostav
Olja på duk, 255 x 255 cm.
Påskrift: Carolus XI Anno 1696

PROVENIENS
Tidigare i samlingarna på Kersö, Ekerö, Uppland.

LITTERATUR
Slott och herresäten i Sverige, Uppland 1, Kersö, Malmö 1967, sannolikt identisk med den målning omnämnd på sidan 339, "... ett väldigt ryttarporträtt av Karl XI av Ehrenstrahl (1696)"

Möjligen är målningen en gåva av Karl XI till Joel Gripenstierna (1637-1697), ägare till Kersö.

Målningar av samma typ finns på Frederiksborgs slott i Hillerød, Danmark, på Sturefors i Östergötland (290x284 cm), på Sandemar i Södermanland (126x118 cm), på svenska ambassaden i Helsingfors samt i samlingarna på Kungliga Slottet (287x281 cm).