2011. Carl Skånberg, Venedigs hamn

Objektsbeskrivning
CARL SKÅNBERG
1850-1883
Venedigs hamn
Stämpelsignerad Carl Skånberg. Olja på duk, 39 x 66 cm.

Carl Skånberg var endast trettiotvå år när han dog. Tillsammans med Carl Fredrik Hill var han bland de första svenska konstnärerna att tillgodogöra sig och börja praktisera impressionismens ideal i sitt måleri. Två stora konstnärer, två korta tragiska livsöden. Till skillnad från Hill så är i dag Carl Skånberg (1850-83) både aningen bortglömd och underskattad. Men han var ett välkänt namn, inte minst bland konstnärskollegorna. I samband med den stora Skånbergutställningen på Norrköpings museum 1946 formulerade sig Gotthard Johansson i en text, att ingen svensk i 1870-talets Paris nog stod impressionisterna närmare än Skånberg. Det som är utmärkande för Skånberg och Hill är deras kärlek till färgen, till skillnad från andra svenskar som Per Ekström eller Wilhelm von Gegerfeldt, som vid den här tiden är mer av tonkonstnärer, skriver Viggo Loos i sin bok om Skånberg. Det som fortfarande i dag särskiljer Skånberg och utmärker honom är hur han med en synbar lätthet i färgbehandlingen lyckas förmedla stor lyrik. Det är när Skånberg anländer till Venedig 1881som hans talang till fullo blommar ut och han konstaterar även själv att dit borde han ha rest långt tidigare. I ett brev skriver han: "Broder, jag vet ej om jag drömmer, men hela denna vinter har varit en ljuf dröm, måtte uppvaknandet bli detsamma. Wenedig öfverträffar allt som jag sett; hur har man kunnat måla och dröna bort sin tid på andra platser.". Med den private gondoljären Ridolfo i de svenska färgerna kajkar han runt på kanalerna och målar. Men trots sin fascination inför ljuset och motivbilden får han problem med att måleriskt återge det han ser och får brottas ett bra tag med olika lösningar innan hans bilder sitter där på nytt med det där lätta anslaget. Skånberg målade ett flertal bilder från Venedigs hamn och det här är en av dem. Han stannade i Venedig under perioder i två år tills dess att hans hälsa tvingade honom hem. Den här målningen är stämpelsignerad av dödsboet och mycket talar för att den tillkommit under 1882 och följde med Skånberg hem till Stockholm.