2010. Georg Pauli, Salongsinteriör

Objektsbeskrivning
GEORG PAULI
1855-1935
Salongsinteriör
Signerad med monogram GP. Olja på duk, 99 x 44 cm.
Utförd omkring 1889
.
Motivet är hämtat från Georg och Hanna Paulis stockholmshem på Fjällgatan 11. Vi bjuds här på en vacker salongsinteriör där två personer möts i ett förtroligt samtal. Motivet används även till en avdelningsskärm i fyra sektioner med stockholmsmotiv.