2004. Nils Möllerberg, Flora

Droit de suite

Objektsbeskrivning
NILS MÖLLERBERG
1892-1954
Flora
Signerad och daterad N. Möllerberg 1930. Patinerad brons, höjd 36 cm.
Gjutarstämpel: Otto Meyers Eftr Fud

Nils Möllerberg var framför allt autodidakt men var under en tid elev hos A. Bundgaard i Köpenhamn (1908-10) och Christian Eriksson (1910-12). I Paris bodde han mellan 1919 och 1928 och tog intryck av bland andra Aristide Maillol och Auguste Rodin, vilket framför allt märks i hans nakna flickgestalter.

Möllerberg var med som en av de 13 som grundade Färg och Form 1932 samt drev skulpturskola i Stockholm med Bror Hjorth. Han var ledamot av Konstakademien från 1931 och fick professors namn 1953.

Bronsskulpturen Flora står sedan 1929 på Stora Gatan/Slottsgatan i Västerås. Repliker finns i Kristianstad och på Göteborg konstmuseum.