1019. Trädgårdsurnor, 1800-talets tredje kvartal

Objektsbeskrivning
TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, 1800-talets tredje kvartal, England, campanaform, gjutjärn, samtida postament i stengods med lejonmaskaroner, bemålade i sandstensimitation, höjd 88, diameter 55 cm; smärre slitage, postament med nagg och avslag