1016. Fontänskulptur, 1900-talets början

Objektsbeskrivning
FONTÄNSKULPTUR, 1900-talets början, i form av pojke med fågel, klassicerande postament med dekor av voluter och växtornamentik, komposit, total höjd 123, 80 x 42 cm; ålderbetingad patina, ställvisa lagningar och avslag