1014. Ljusstakar, rokoko, av Johan Anjou

Objektsbeskrivning
JOHAN ANJOU (tenngjutare i Gävle 1763-1804/10), ett par ljusstakar, rokoko, fyrstämplade IA Gävle 1765 (ena ljusstaken med fyra mästarstämplar), tenn, balusterformad pipa med vridna åsar på uppsvängd fot, fasta manschetter, höjd 18 cm; slitage