1013. Målkärl, Lars Björn, Norrköping 1724

Objektsbeskrivning
LARS BJÖRN (mästare i Norrköping 1721-1728/31), målkärl motsvarande stop, barock, tenn, trestämplat LB Norrköping 1724, smalkonisk, slät, överfalsat lock, bandhänkel, uppsvängt tumgrepp, höjd 25,5 cm; slitage, locket med smärre bristning