1011. Figurin, rokoko, Marieberg

Objektsbeskrivning
FIGURIN, rokoko, Marieberg, Henrik Stens period (1769-1778), i form av säckpipeblåsande herde, signerad med tre punkter i underglasyrblått, polykromt bemålat porslin, höjd 13 cm; skador och lagningar, retuscher

LITTERATUR:
Carl Hernmarck: Marieberg, Stockholm 1946, sidan 171, bild 106, jämför identisk vitglaserad figurin