1008. Remmare med lock, 1700-tal, Kungsholms glasbruk

Objektsbeskrivning
REMMARE med LOCK, 1700-talets första hälft, Kungsholms glasbruk, graverad dekor av ströblommor samt texten "Konungens Generalers skål", på motsatta sidan en graverad nordstjärna, ben och kupa med graverad dekor, höjd 30 cm; glassjuk, stjärnspricka