1005. Sakral skulptur, sengotik

Objektsbeskrivning
SAKRAL SKULPTUR, sengotik, 1400-talets slut/1500-talets början, sannolikt flamländskt/nederländskt arbete, Kristus uppstånden, fullplastisk, troligen valnöt, färgrester av mörkt rött samt grå karnation, höjd 73 cm; skador, delar saknas
Ursprungligen har skulpturen möjligen ingått som krön på ett altarskåp

PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion, våren 1978, nr 1186, avbildad plansch 99