1001. Schatull, barock, sannolikt Flandern

Objektsbeskrivning
SCHATULL, barock, 1600-talets mitt, sannolikt Flandern, fanerat med sköldpadd, svärtade hopplister, infattade marmorerade glas, förgyllda beslag, stomme i ek, oktogonal form, fronten med svärtade polare och nischer, övre lockets insida fanerad med ungersk ask och ebenholz, nedre locket med infattad spegel med fasetterat och kvicksilverfolierat glas, inredning av lådor, insidan klädd med marmorerat papper, sockel med en låda, avslutande kulfötter, höjd 34, 45 x 33 cm; skador, lagningar, delar saknas, en mindre låda saknas i inredningen, senare kulfötter och lås